Provident – idea, innowacja, zwycięstwo

Provident Polska SA otrzymał nagrodę Laur Klienta Odkrycie Roku 2018 w dwóch kategoriach: Najlepszy rebranding oraz Innowacyjna strategia reklamowa. Wyniki ogólnopolskiego plebiscytu potwierdziły, że inwestycja w odświeżenie strategii komunikacji przyniosła wymierne korzyści w sposobie postrzegania marki przez klientów.

2

Provident otrzymał wyróżnienie za kompleksowe udoskonalenie komunikacji marketingowej i innowacyjne podejście do wyzwań stawianych
przez dynamicznie zmieniający się rynek. Jak w związku ze zmianami w całej branży pożyczkowej ewoluowała firma?

Tam, gdzie leży przyczyna

Polacy są otwarci na nowości. Rośnie popularność bankowości mobilnej, szybkich metod płatności i nowych kanałów dostępu do pieniędzy – wszystko to sprawia, że firmy z sektora finansowego w zawrotnym tempie wypracowują nowe rozwiązania spełniające oczekiwania klientów. Kroku tym zmianom dotrzymuje branża pożyczek pozabankowych.
Na rynku jest coraz więcej firm, które inwestują w promocję i rozwój oferty pożyczek przez internet. Obecnie technologia i infrastruktura to elementy w dużej mierze przesądzające o dostępie do produktu, a co za tym idzie – konkurencyjnej przewadze. A konkurencja w tej branży jest niemała.

Jeszcze więcej zmian

Jak pokazuje analiza Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, zobowiązania konsumentów wobec firm pożyczkowych stanowią 0,5 % w stosunku do kredytów konsumpcyjnych w sektorze bankowym. Ponad 30% udziału w tym rynku należy do Provident
Polska, firmy wchodzącej w skład brytyjskiej grupy International Personal Finance. Przez wiele lat rynek pożyczek pozabankowych budowany był przeważnie na jednym produkcie opartym na ludziach i relacjach. Dzięki niemu przez blisko dwie dekady obecności na polskim rynku Provident stał się największą firmą pożyczkową.
Postępująca cyfryzacja i rozwijające się nowe technologie dały jednak impuls do zastanowienia się nad tym, jak dotrzeć do klientów, którzy podążają za innowacyjnymi trendami. Marka chciała dać się zauważyć grupie osób młodszych, które często i chętnie korzystają z internetu, a dodatkowo pracują na podstawie form zatrudnienia uniemożliwiających w praktyce korzystanie z kredytów konsumenckich i pożyczek bankowych. Czynniki te stały się punktem wyjścia do opracowania nowej strategii komunikacji i – tym samym – wpłynięcia na zmianę sposobu postrzegania marki.

Wiele czynników, jeden sukces

U początku zmian leży wiara we własne możliwości. Nowe hasło marki „Provident. Wierzymy w Twój plan” pokazuje, że firma chce okazać wsparcie podczas realizacji małych i dużych planów. Idea nowej platformy komunikacyjnej jest pojemna, co pozwala uwzględnić wiele różnych rozwiązań sprzedażowych i reklamowych oraz zachować przy tym spójność wizerunku, nawet przy podziale komunikacji na różne kanały i przy założeniu rozciągnięcia jej w czasie.
Kropką nad i repozycjonowania marki Provident jest nowy wyrazisty styl graficzny. Przejrzyste kreacje pomagają zainteresować konsumentów i zaprezentować markę jako nowoczesną i otwartą na klienta. Skuteczna i przystępna komunikacja dotarła również do pracowników i doradców klienta, którzy z entuzjazmem utożsamili się z nową wizją firmy – to także wpłynęło na powodzenie kampanii.

Jak jest teraz

Z nową udaną strategią komunikacji, która stała się dla pracowników codziennością, a dla klientów możliwością odkrycia marki na nowo, Provident został doceniony przez branżowe media. I słusznie, bo od firmy, która początkowo dystrybuowała pożyczki wyłącznie przez doradców klienta, do firmy pretendującej do bycia liderem sektora online Providenta dzieliła długa droga.
Strategia wieloproduktowości i wielokanałowości przyniosła jednak zamierzony efekt. Digitalowa gałąź odpowiada na potrzeby klientów, którzy decyzje finansowe podejmują samodzielnie, przed ekranem komputera. Model online przenika się z tradycyjnym kanałem. Spora liczba klientów wciąż świadomie wybiera kontakt z doradcą klienta w domu bądź korzysta z tzw. hybrydy – zaczyna proces online, by finalnie skorzystać z tradycyjnego modelu sprzedaży. Taka strategia pozwala utrzymywać Providentowi pozycję lidera na rynku i przyczynia się do wzrostu nie tylko w stosunku do konkurencji, ale też w zestawieniu z poprzednimi latami.
Wskaźniki w okresie po rebrandingu (od października 2015 do października 2016) pokazują, że skłonność do rozważenia Providenta wzrosła o 10 punktów procentowych (wg badania Provident Brand Tracking Study prowadzonego przez GFK Polonia).
Marka Provident nie bała się zaryzykować, by wdrożyć zupełnie nowe podejście do komunikacji, a sukces, jaki przyniosło repozycjonowanie, świadczy o tym, że warto inwestować w innowacje.

Może Ci się również spodoba