Grupa Azoty – rozwija się i umożliwia rozwój

Zmiana stała się dzisiaj procesem stałym. Zgodnie z tą prawdą na bieżąco dostosowujemy swój sposób działania do realiów rynku – mówi Zbigniew Gagat, wiceprezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy, która została uhonorowana tytułem Solidnego Pracodawcy Roku.


pulawy2
– Po raz kolejny otrzymali Państwo tytuł Solidnego Pracodawcy Roku. Jakie korzyści dostrzegają Państwo w budowaniu wizerunku odpowiedzialnego pracodawcy?

– Korzyści są oczywiste. Na dzisiejszym rynku pracy wiarygodność i rzetelność pracodawcy są wartościami docenianymi zarówno przez pracowników, jak i kandydatów do pracy. Tytuł Solidnego Pracodawcy potwierdza, że warto wiązać swoją przyszłość zawodową właśnie z nami.
– Jakie kompetencje są u Państwa preferowane podczas doboru nowych pracowników? Czy trudno jest znaleźć osoby, które odpowiadałyby Państwa oczekiwaniom?
– Praca w dużej, rozwijającej się firmie jest pełna wyzwań. By im sprostać, konieczne są kompetencje w swojej dziedzinie oraz chęć ciągłego doskonalenia. Kluczowe znaczenie w Grupie Azoty mają również umiejętności takie jak praca w grupie, zespołowe wykonywanie zadań oraz rozwiązywanie problemów. Obraz idealnego pracownika uzupełniają wreszcie odpowiedzialność i zaangażowanie. Nie możemy narzekać na brak wartościowych kandydatów do pracy. Być może jest tak dlatego, że stale dbamy o atrakcyjność naszej oferty dla pracowników.
– Wypalenie zawodowe to problem, z którym mierzy się każde przedsiębiorstwo. Właściwa motywacja i komunikacja na linii pracownik – przełożony to skuteczne antidotum. Jak ta sfera wygląda w Państwa firmie?
– W naszej firmie dużą wagę przywiązujemy do opinii pracowników
i u nich szukamy wskazówek dotyczących potencjalnych usprawnień w zakresie systemów motywacyjnych czy też komunikacji. Służą temu badania satysfakcji i zaangażowania pracowników. Ostatnie takie badanie odbyło się w 2015 r. i wnioski z niego są obecnie wdrażane. Wierzymy, że pozwoli to na utrzymanie wysokiej efektywności naszych pracowników.
– Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy to firma cechująca się Społeczną Odpowiedzialnością Biznesu. Jak wyglądają Państwa działania w tym zakresie?
– Zakres podejmowanych przez nas działań CSR-owych jest bardzo szeroki. Jesteśmy aktywnym uczestnikiem programu edukacji ekologicznej „Odpowiedzialność i Troska” , objęliśmy swoim patronatem Zespół Szkół Technicznych w Puławach i kierunek „Chemia techniczna” na Wydziale Zamiejscowym UMCS w Puławach, sponsorujemy działalność lokalnych klubów sportowych (KS Azoty, KS Wisła Puławy,
Powiślak Końskowola) i instytucji kultury (POK „Dom Chemika”, filie Muzeum Nadwiślańskiego) oraz placówek ochrony zdrowia (stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz Szpitala w Puławach i Wschodniego Centrum Oparzeń w Łęcznej). Współpracujemy też z policją i strażą pożarną na rzecz edukacji dzieci z zakresu bezpieczeństwa. W tym roku po raz pierwszy uruchomiliśmy program wolontariatu pracowniczego w formie konkursu projektów, których beneficjentami stała się społeczność lokalna. Wśród naszych działań nie brakuje również tych skierowanych do naszych pracowników, takich jak działalność zakładowego koła TKKF, czy też koła PTTK.
– Jak zatem będzie wyglądać najbliższy rok – będzie stanowić kontynuację przyjętej drogi rozwoju czy może raczej przewidują Państwo jakieś zmiany?
– Zmiana stała się dzisiaj procesem stałym. Zgodnie z tą prawdą na bieżąco dostosowujemy swój sposób działania do realiów rynku. Nie planujemy natomiast żadnych rewolucji, zwłaszcza w sferze zatrudnienia i warunków pracy.
Planowane zmiany są kontynuacją przyjętej drogi rozwoju.

Może Ci się również spodoba