TWORZYMY NOWY ZAWÓD – OPIEKUNA OSOBY STARSZEJ – I DOCIERAMY DO KANDYDATÓW W CAŁYM KRAJU

Rozmowa z Łukaszem Puciłowskim, prezesem zarządu Grupy Kapitałowej Promedica24.
3
-Panie Prezesie, czym dla Pana osobiście i dla zarządzanej przez Pana firmy jest nagroda „Solidny Pracodawca”?
-Dla mnie osobiście to powód do olbrzymiej satysfakcji. Jestem dumny z ludzi, z którymi pracuję. Okazało się bowiem, że mieliśmy rację ogłaszając powstanie nowego zawodu – opiekuna i opiekunki osoby starszej. Mało tego – byliśmy pierwszymi, którzy uwierzyli w to, że można zrobić dobry biznes na organizowaniu legalnej pracy za granicą, dla osób, które tego najbardziej potrzebują. Nie dostalibyśmy tej zaszczytnej nagrody, gdyby nie trud i pasja włożona w to przez setki pracowników Promedica24 i tysiące współpracujących z nami opiekunek i opiekunów. To im dziękuję i gratuluję!
-Powiedział Pan, że to nagroda przede wszystkim dla ludzi. To pokazuje ludzki wymiar Solidnego Pracodawcy, ale też dowodzi, że u podstaw Promedica24 leży zrozumienie potrzeb drugiego człowieka. Na czym dokładnie polega Wasz biznes?
– Może zacznę od prezentacji naszej specyfiki. Otóż, jako firma łączymy osoby zainteresowane opieką nad osobą starszą z potrzebującym tej opieki seniorami. Wygląda to tak, że w rodzinie naszego klienta jest osoba starsza, która z różnych względów potrzebuje, a wręcz wymaga stałej opieki, lub – co jeszcze ważniejsze dla jakości i długości życia – po prostu ludzkiego towarzystwa. Klient, kontaktując się z nami i określając swoje potrzeby, otrzymuje od nas propozycję konkretnego opiekuna, bądź opiekunki.
-Jak zatem wygląda to u Państwa w praktyce, co robicie dla swoich pracowników oraz dla opiekunów i opiekunek?
-W tym miejscu chciałbym skupić się na naszych opiekunach i opiekunkach. Do tej pory zorganizowaliśmy legalną – co podkreślę – pracę za granicą dla prawie 24 000 osób. Oczywiście wymaga to wysiłku i sprawności organizacyjnej po stronie naszych pracowników w centrali i w każdym z 39 lokalnych oddziałów w całej Polsce. Chcę jednak pokazać model pracy z człowiekiem i dla człowieka na przykładzie tego, co robimy, nie waham się tego powiedzieć, dla dobra ogółu. Wierząc w to, że wykluczenie zawodowe można przezwyciężyć, współpracujemy bardzo efektywnie z urzędami pracy w całym kraju. Jeśli spojrzymy na profil naszego opiekuna, czy opiekunki, to zobaczymy, że jest to osoba jeszcze w sile wieku, ale już, bardzo często, dotknięta wykluczeniem zawodowym. Nie może znaleźć pracy odpowiadającej kwalifikacjom, słyszy, że są młodsi na jej miejsce, itp. Mówimy o osobach w wieku powyżej pięćdziesięciu lat. Dla nich, proszę zauważyć, często nie ma szans na jakąkolwiek pracę. Mam wrażenie, że systemowo marnuje się potencjał tych osób, tymczasem my w Promedica24 uparliśmy się, aby te właśnie osoby zaktywizować zawodowo. Tym bardziej, że bardzo często mają one duży potencjał i umiejętności pozwalające im płynnie rozpocząć pracę w nowym zawodzie. Wiele osób w Polsce zna język niemiecki, przynajmniej na poziomie podstawowym, równie dobrze wygląda to w przypadku języka angielskiego. Jeszcze większa liczba Polaków ma za sobą doświadczenie w opiece nad drugą osobą – mówimy o członkach bliższej, czy dalszej rodziny. To szansa, dla nich i dla nas. I to dlatego docieramy do nich nie tylko za pośrednictwem mediów – co wydaje się najprostsze, ale głównie dzięki lokalnym relacjom z urzędami pracy i za pośrednictwem naszego specjalnego projektu – mobilnej rekrutacji.
-Właśnie, dotknął Pan tematu, za który firma Promedica24 została szczególnie doceniona w ramach nagrody „Solidny Pracodawca”, na czym polega projekt mobilnej rekrutacji?
-To projekt, z którego jesteśmy szczególnie dumni. Dzięki zaangażowaniu wszystkich naszych pracowników uruchomiliśmy mobilną rekrutację. Jest ona niczym innym niż naszą fizyczną obecnością możliwie najbliżej miejsca zamieszkania osób, które chcemy aktywizować. Bus dociera do miast i miasteczek w powiatach, w których, co wiemy z ogólnodostępnych danych, aktywizacja zawodowa osób w wieku 50+, praktycznie nie istnieje. Nasi profesjonalni rekruterzy, opowiedzą o zawodzie oraz o ofertach pracy z danego regionu. Na tym właśnie polega projekt mobilnej rekrutacji. W tym roku startujemy w poniedziałek, 9 maja a aby pokazać skalę naszej działalności przytoczę twarde dane: corocznie Promedica24 odwiedza w ramach projektu mobilnej rekrutacji prawie 100 miast i miasteczek, docierając z ofertami pracy do tysięcy zainteresowanych osób.
-Zawód opiekuna osoby starszej wymaga na pewno specjalnych umiejętności, a przynajmniej przeszkolenia? Co Państwa firma robi, aby osoba, o której Pan wspomniał, nieaktywny zawodowo pięćdziesięciolatek, nabrała nowej wartości na rynku pracy?
-Zacznijmy może od podstaw, czyli umiejętności skomunikowania się z podopiecznym i jego rodziną. Mówię oczywiście o znajomości języka obcego – niemieckiego lub angielskiego. Są osoby, które spełniają wymagania stawiane przez zawód opiekuna, ale mają też świadomość, że ich stopień znajomości języka obcego wymaga poprawy. Z myślą o nich organizujemy kursy i szkolenia językowe, zwłaszcza, że im lepsza jest znajomość języka, tym wyższe wynagrodzenie można otrzymać. Osobną grupą szkoleń – potwierdzanych certyfikatami – są szkolenia pozwalające naszym opiekunkom i opiekunom na poznanie wymagań i zrozumienie potrzeb osoby starszej. Uczymy, jak komunikować się z osobą starszą, jak się nią zajmować, jak aranżować jej zajęcia i jak świadomie towarzyszyć jej w jesieni życia. Mało kto wie, że to Promedica24 wpadła na pomysł zorganizowania warsztatów z wykorzystaniem tzw. kombinezonu geriatrycznego. Symuluje on zmysły osoby starszej, zatem nasi opiekunowie podczas szkolenia mogą poczuć się tak, jak ich podopieczna. Wrażenia są niesamowite, dawka empatii wobec drugiego człowieka olbrzymia, a przypomnę, że robimy to jako jedyni w Polsce.
-Jakie są Państwa plany na przyszłość związane z najcenniejszym – co widać po Pana odpowiedziach – zasobem firmy Promedica24, czyli kapitałem ludzkim?
-Oprócz rozwijania naszego biznesu i przynoszenia wartości naszym właścicielom, myślę, że naszym celem jest angażowanie wszystkich naszych ludzi w słuszną sprawę. Dla naszych opiekunów chcemy być firmą naturalnego wyboru, podobnie jak dla naszych klientów. Chcemy mieć satysfakcję z naszej pracy.


 

Promedica24 to europejski lider rynku usług opieki nad osobami starszymi. Firma posiada następujące certyfikaty i wyróżnienia: Certyfikat Świadomego Przedsiębiorcy, certyfikat w zakresie rekrutacji opiekunek osób starszych (DEKRA) oraz zarządzania jakością w opiece nad osobami niesamodzielnymi (TÜV Rheinland), certyfikat jakości ISO 9001:2008, poświadczający wysoką jakość stosowanych w organizacji procesów w zakresie rekrutacji kandydatów do pracy jako opiekun osób starszych oraz oferowanych usług w tym zakresie, certyfikat „Firma Godna Polecenia” przyznany przez Biuro Promocji Gospodarczej i Certyfikacji w Poznaniu w porozumieniu z Poznańską Wyższą Szkołą Biznesu oraz Wielkopolskim Związkiem Pracodawców LEWIATAN.

Może Ci się również spodoba