Praca, która uskrzydla

ATI-4

Rozmowa z Magdaleną Kowal, szefem Działu Personalnego ATI ZKM Forging.

– Po raz kolejny otrzymujecie Państwo tytuł Solidnego Pracodawcy Roku. Co zmieniło się w firmie od edycji 2014?

– Przede wszystkim staramy się utrzymać dotychczasowy poziom i kontynuować dobre praktyki, jakie do tej pory udało nam się wdrożyć. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy intensywnie pracowaliśmy nad kilkoma dużymi projektami – zrealizowaliśmy badanie kultury organizacyjnej, na bazie wyników którego stworzyliśmy szczegółowy plan działania w obszarze ZZL na kolejne lata, wspierający realizację założonych celów biznesowych. Oprócz tego, wraz z kolegami z Grupy ATI pracujemy nad integracją systemu ocen pracowniczych przez wspólną platformę internetową. Nie zapomnieliśmy także o rozwoju naszych pracowników i działaniach employer brandingowych – realizujemy drugi już projekt szkoleń podnoszących kwalifikacje osób 45+, przeprowadziliśmy kompleksowy Development Centre dla naszych kierowników oraz liderów, a na stronie Grupy PRACUJ stworzyliśmy nowy profil pracodawcy oraz nakręciliśmy film rekrutacyjno-wizerunkowy.

– W Polsce powoli zaczynamy mówić o rynku pracownika. Czym ATI przyciąga swoich kandydatów?

– Produkcja lotnicza, duże inwestycje w park maszynowy oraz renoma marki ATI ZKM Forging to nasze główne atuty w każdym projekcie rekrutacyjnym. Jednak zachęcenie kandydata do przyjścia do firmy to jedno – większym wyzwaniem jest obecnie jego zatrzymanie w organizacji. Oferowane przez naszą firmę stabilność zatrudnienia, duże możliwości rozwoju, atrakcyjne wynagrodzenie oraz zespołowa atmosfera pracy nadal działają na naszą korzyść i sprawiają, że udaje nam się „wyłowić z rynku” i utrzymać interesujących nas kandydatów. Ważną rolę w ich poszukiwaniu pełni autorski program płatnych staży, w ramach którego w tym roku do naszego zespołu dołączyło 3 kolejnych absolwentów studiów technicznych.

– Kolejnym wyzwaniem jest wkraczające na rynek pracy pokolenie „Z”. Czy ATI jest już gotowe na ich przyjęcie?

– Myślę, że tak. Chociaż oczekiwania i problemy najmłodszego pokolenia zdecydowanie różnią się od tego, z czym pracujemy obecnie, musimy przystosować się do nowej rzeczywistości. W każde wakacje przyjmujemy praktykantów, którzy obserwują i uczą się pracy w dużej firmie, współpracy z osobami w różnym wieku i o różnym stopniu kwalifikacji, i niezmiennie wychodzą z firmy z uśmiechem, deklarując chęć powrotu po ukończonych studiach. Chcemy również wyjść z propozycją do lokalnych szkół, aby organizować warsztaty firm produkcyjnych dla młodzieży, która stoi przed wyborem szkoły średniej czy studiów – pomóc im w podjęciu tej trudnej decyzji i przygotować na to, z czym zderzą się po ukończeniu szkoły. Mimo iż w pewnych obszarach rynek wymusza na nas zmiany, których oczekuje pokolenie „Z”, to wiele kwestii musi pozostać w obecnej formie i są to sprawy, które trzeba uświadomić młodzieży już dziś.

– W tej edycji nagrodę indywidualną otrzymał również prezes ATI ZKM Forging. Jakim szefem i zarządcą jest Marek Kałwak?

– Na pewno bardzo wymagającym (śmiech) – i to może Pani potwierdzić każdy pracownik naszej firmy. Stawiane przez niego wysokie oczekiwania plus konsekwencja przekładają się na wysoką jakość realizowanych zadań, a w rezultacie na usprawnianie, modernizację całej naszej organizacji. Troska o bezpieczeństwo pracowników, duże zaangażowanie w każdy obszar firmy, wysokie kompetencje i otwartość w dzieleniu się wiedzą to podstawy jego pracy, co przynosi efekty w wynikach osiąganych przez firmę. W ubiegłym roku otrzymaliśmy nagrodę The Polish Masters of Business, gdzie zajęliśmy 3 miejsce w Regionie Wschodnim, spośród 75 000 firm biorących udział w konkursie. Ten wynik chyba mówi sam za siebie.

Może Ci się również spodoba