Wysoka jakość to człowiek

Czternaście lat temu uruchomiono w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej VOSS Automotive Polska. Jest to jeden z dziewięciu zakładów produkcyjnych działającej na 4 kontynentach Grupy VOSS Automotive.

Jednym z elementów kultury firmy jest stały rozwój i nastawienie na nowe rozwiązania, a jednym z haseł obowiązujących w VOSS jest „Unikając NIE, pozostawiasz więcej miejsca na TAK”. I rzeczywiście, pracownicy z dumą podkreślają, że w ich firmie nie da się usłyszeć zdania typu „tego się nie da zrobić”. Wsłuchanie się i zrozumienie potrzeb największych marek świata, takich jak: Mercedes, BMW, Volvo, czy Volkswagen jest tutaj kluczem sukcesu.
– Szczególnie dumni jesteśmy z rozwiązań proponowanych przez naszych pracowników – mówi Prezes Voss Automotive Polska Mirosław Suchojad.
– Rozwiązania te powstają pod Legnicą, a potem nasi eksperci wdrażają je w innych zakładach VOSS na świecie – w Niemczech, w Chinach, Brazylii, czy Meksyku. Często bywa tak, że to właśnie Polacy zostają liderami projektów w całej firmie VOSS.

W Polsce VOSS produkuje głównie przewody do systemów układów paliwowych, hamulcowych, zawieszeń pneumatycznych oraz redukcji emisji spalin. Odbiorcami są największe firmy samochodowe świata, więc jakość jest najwyższym priorytetem. Firma stale zwiększa zatrudnienie, więc procesy rekrutacji i rozwoju pracowników są priorytetem. W tym roku po raz trzeci VOSS otrzymał tytuł Solidnego Pracodawcy Roku – nagrody przyznawanej przedsiębiorstwom i instytucjom najrzetelniejszym pod względem polityki zatrudnieniowej, rozwiązań pracowniczych i zarządzania zasobami ludzkimi.

Szczególnie ważne dla VOSS są procedury rekrutacji. Z jednej strony firma szuka pracowników o wysokich kwalifikacjach, bo tego wymagają skomplikowane procesy produkcji. Z drugiej strony wymagania jakościowe i ciągła potrzeba nowych rozwiązań wymusza poszukiwanie ludzi otwartych, o wysokich kompetencjach miękkich. Dlatego też firma prowadzi bardzo konkretne programy i projekty rozwojowe dla pracowników w obu kierunkach.

Podnoszenie kwalifikacji to na przykład międzynarodowe szkolenia z zakresu „Lean Six Sigma Green Belt”. Są to szkolenia eksperckie, doskonalące, które gwarantują podnoszenie jakości, pozwalają na unikanie przyczyn błędów, a w konsekwencji także na obniżanie kosztów.

Rozwój aktywności osobistej i zaangażowania pracowników to choćby system pomysłów pracowniczych, który otrzymał nazwę „Nowatorskie Inicjatywy Pracownicze”. Tylko w samym 2017 r. pracownicy w jego ramach zgłosili 1661 pomysłów. Najlepsze z nich zostały nagrodzone. Działania te przynoszą konkretne korzyści, przynoszą też uznanie w środowisku międzynarodowym.

Dodatkowym atutem firmy są przyjazne warunki pracy, co potwierdza grupowa z obszaru produkcji „MQB”, pani Bogumiła Anioł: – Praca jest lekka, czysta, miła atmosfera, problemy rozwiązywane są na bieżąco, ponieważ można liczyć na przełożonych. Pracuję w VOSS Automotive Polska Sp. z o.o. już 8 lat i chciałabym tak pracować do emerytury.

– Wymaga to bardzo świadomej, nowoczesnej polityki personalnej. Z jednej strony jest to naturalne, bo jesteśmy częścią światowej firmy i stosujemy standardy – mówi Agnieszka Włodarczak, dyrektor ds. personalnych VOSS.
– Z drugiej strony wdrażamy w Legnicy własne rozwiązania, jak na przykład system premiujący dodatkową aktywność pracowników. W tym momencie, właśnie w maju VOSS uruchomił Pracowniczy Program Emerytalny. Kolejny już tytuł Solidnego Pracodawcy Roku dla VOSS jest w pełni uzasadniony.

Może Ci się również spodoba