Siły napędowe rozwoju IIoT i przemysłu 4.0

Obserwując wyraźnie postępujący rozwój przemysłu, informatyki i automatyki, spotykamy się z sytuacją, w której nowoczesne rozwiązania technologiczne oferują coraz to bardziej zaawansowane produkty wykorzystujące między innymi urządzenia mobilne, smartfony, samouczące się roboty przemysłowe oraz chmury IT w celu przetwarzania coraz to większych zasobów danych.

5Firma Aplitt od ponad 20 lat obecna jest na rynku oprogramowania dla sektora usług finansowych i hostingu infrastrukturalnego dla swoich odbiorców. Obserwując trendy, Aplitt postanowił wziąć udział w pracach nad koncepcją Internetu Rzeczy (IIoT) i autonomicznych systemów do monitorowania automatyki i przemysłu. Te z pozoru przeciwległe dziedziny mają jednak ze sobą wiele wspólnego. Tym elementem jest przetwarzanie ogromnych ilości danych i bieżąca korelacja parametrów w celu jak najbardziej optymalnego dostosowania usług do szybko zmieniającego się rynku.

Przedsiębiorstwa outsourcingowe i konsultingowe w dziedzinie zarządzania i technologii szacują, że w ciągu trzech najbliższych lat 95% firm stosować będzie IIoT w celu maksymalizacji zysków, dyspozycyjności, optymalizacji wydajności. Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), bo o nim mowa, stanie się za chwilę tym obszarem, który będzie wykorzystywany szeroko z dwóch podstawowych powodów. Pierwszy powód to ciągła chęć obniżania kosztów pracy producentów w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych głównie ze względu na konkurencję cenową wysoko przetworzonych produktów z Chin. Drugi powód to coraz większe problemy szczególnie w Europie z dostępnością wysoko wykwalifikowanych pracowników. Problem ten poruszono praktycznie przez każdego znaczącego wystawcę na targach Hannover Messe, które odbyły się ostatnio w Niemczech w dniach 23-27 kwietnia 2018 r., ale także w mniejszej skali w Warszawie na targach Automaticon®, które odbyły się 20-23 marca 2018 r.

Te dwa zagadnienia prowadzą wprost proporcjonalnie do działania na rzecz przyspieszenia prac w zastosowaniu IIoT i w końcu wykorzystania w pełni przemysłu 4.0. Dążenie jest proste: pełna autonomia w produkcji przemysłowej, usługach i zarządzaniu przy jednoczesnym odciążeniu człowieka od bieżącej kontroli i pracy cyklicznej. Należy także wspomnieć, że wspólnym mianownikiem zmian w technologii i informatyce jest także wyścig o tanią energię/energię z odnawialnych źródeł, która jest tak samo ważna jak autonomia produkcji. Te dwa nurty technologiczne bardzo mocno się uzupełniają w nowoczesnych gospodarkach przemysłowych.

Precyzując dosadnie, ideą przemysłu 4.0 jest integracja systemów oraz tworzenie sieci i integracji ograniczonej ilości ludzi ze sterowanymi cyfrowo maszynami szeroko wykorzystującymi internet oraz technologie informacyjne. To właśnie na informacji i odpowiedniej korelacji danych skupia się czwarta rewolucja przemysłowa, umożliwiając wykorzystanie każdej informacji w dowolnym czasie, z dowolnego miejsca.

Świadoma wyraźnych trendów w dziedzinie przemysłu 4.0 firma Aplitt jest gotowa do współpracy (mając już doświadczenia w tej dziedzinie realizując projekty tego typu) z potencjalnymi właścicielami zrobotyzowanych linii produkcyjnych, a także producentami urządzeń automatycznych w ramach pomocy przy budowie zaawansowanych systemów przeliczeniowych, które w istotny sposób przyczynią się do pełnego zautomatyzowania procesów produkcyjnych. Tak jak wspomniano, obszar współpracy ma odciążyć znacząco pracowników od monitorowania i weryfikowania wydajności pracy, oraz pilnowania przez nich procesów produkcji. To wszystko realizował będzie inteligentny system, który ucząc się na bazie teraźniejszych parametrów przygotuje informację o niekorzystnych zdarzeniach zarówno w przestrzeni produkcyjnej (productive maintenance), ale także w całym ciągu dostaw, logistyki, sprzedaży, kadr, zakupach i wysteruje zwrotnie działania w tych obszarach do idealnego zadanego wzorca.

Może Ci się również spodoba