Firma to ludzie

Auto Partner jest wiodącym importerem i dystrybutorem samochodowych i motocyklowych części zamiennych.Firma, która posiada już ponad 60 filii na terenie całego kraju, a także liczne przedstawicielstwa za granicą, zatrudnia obecnie ponad 1000 osób. Mimo ogromnej skali działania udało się uniknąć w niej chłodnego, korporacyjnego charakteru. “Wiemy, że to właśnie pracownik jest najcenniejszym zasobem, dlatego dbamy o jego bieżący rozwój, stawiając jednocześnie na elastyczność i indywidualne podejście. Cenimy sobie inicjatywę, kreatywność oraz zaangażowanie naszych pracowników i potrafimy ich odpowiednio za to wynagrodzić.” – mówi Aleksander Górecki, Prezes Zarządu w Auto Partner.

ap

– Gratuluję! Firma Auto Partner S.A. zdobyła tytuł Solidny Pracodawca Roku. Co dla Państwa oznacza to wyróżnienie?
– Otrzymanie tytułu Solidny Pracodawca Roku jest dla nas potwierdzeniem, że wszystkie nasze dotychczasowe działania zmierzały w dobrym kierunku, że prowadzona polityka personalna jest doceniana nie tylko przez naszych pracowników, ale i przez rynek.
– Na jakich założeniach i wartościach opiera się koncepcja prowadzonej w firmie polityki personalnej?
– „Firma to ludzie” – takie motto przyświeca nam na co dzień. Zdajemy sobie sprawę, że to właśnie pracownik jest najcenniejszym zasobem, bez którego firma nie osiągnęłaby swojego sukcesu. Bardzo ważna jest dla nas również elastyczność i indywidualne podejście do pracownika. Stawiamy na rozwój pracowników, organizując szkolenia zarówno z kompetencji twardych jak i miękkich, zatrudniamy osoby niepełnosprawne oraz dajemy szansę młodym. Nie zapominamy o pasjach naszej załogi – oferujemy karty sportowe i naukę języka obcego, organizujemy różnego rodzaju imprezy sportowe czy wyjazdy zagraniczne, proponujemy dofinansowanie do kolonii i zielonych szkół dla dzieci. Przede wszystkim jednak staramy się unikać chłodnego, korporacyjnego charakteru firmy, chcemy zapewnić miłą atmosferę oraz przyjazne relacje, tak aby pracownik przyjeżdżał do pracy z przyjemnością.
– Firma regularnie prowadzi procesy rekrutacyjne mające na celu zwiększenie zatrudnienia. Jakie kompetencje są u Państwa preferowane? Czy trudno znaleźć osoby, które odpowiadałyby Państwa oczekiwaniom?
– Tak, to prawda, firma rośnie w siłę, dlatego też nieustannie pojawia się zapotrzebowanie na nowych pracowników. Przede wszystkim szukamy osób chętnych do pracy, kreatywnych i pełnych energii. Oczywiście, wykształcenie kierunkowe oraz zdobyte doświadczenie również są brane pod uwagę, jednak nie są one wyłącznymi wytycznymi. Cenimy sobie inicjatywę oraz zaangażowanie pracowników i potrafimy ich odpowiednio za to wynagrodzić.
– Firma konsekwentnie wyznacza sobie kolejne cele rozwojowe. Jakie są najważniejsze projekty realizowane przez firmę?
– Firma nieustannie poszerza swój zasięg. Przypominam, że w 1993 mieliśmy tylko jeden, trzyosobowy oddział, a dzisiaj jest już ich ponad 60 w Polsce.
Posiadamy również liczne przedstawicielstwa za granicą. Głównymi celami w perspektywie dwóch lat jest dalsza rozbudowa sieci sprzedaży do 80 oddziałów polskich, a także szersza ekspansja za granicę i przemianowanie przedstawicielstw w oddziały. Ponadto planujemy usprawnić logistykę dostaw, poszerzyć asortyment oraz wprowadzić kolejne marki własne.
– Czy względem wizji, z jaką została założona firma, obecny etap rozwoju jest dla Państwa satysfakcjonujący? Jakim momentem na drodze do osiągnięcia celu jest dla Państwa wejście na GPW?
– Biorąc pod uwagę wizję, która przyświecała utworzeniu spółki Auto Partner, nawet nie śmieliśmy marzyć, że firma rozrośnie się aż do takich rozmiarów, już o samym wejściu na giełdę nie wspominając. Jednak w przeciągu ostatnich paru lat powoli stawało się oczywiste, że przy takiej pozycji spółki na rynku i przy tak ogromnym potencjale, wejście na GPW jest kolejnym krokiem do dalszego rozwoju. Niemniej jednak, dołączenie do spółek notowanych na giełdzie jest dla nas nie lada wyróżnieniem i napawa nas ogromną satysfakcją.
– Jak zatem będzie wyglądać przyszłość Państwa firmy i jakie są Państwa plany na najbliższe lata?
– Wejście na giełdę jest poważnym zobowiązaniem wobec akcjonariuszy, dlatego nie możemy się w tym momencie zatrzymać. Jednym z założeń jest zdobycie rynków w krajach sąsiadujących. Obecnie posiadamy tam jedynie przedstawicielstwa, a sprzedaż eksportowa realizowana jest poprzez magazyny krajowe. W niedalekiej przyszłości planujemy otworzyć pierwsze oddziały między innymi w Czechach i na Łotwie, a następnie kolejne w pozostałych krajach, w których już obecnie działamy.

Może Ci się również spodoba