Czym jest dobre miejsce pracy?

Doskonalenie, aktywność i różnorodność to wartości Röhlig Suus Logistics. Firma w ramach polityki personalnej prowadzi rozbudowany program rozwojowy dla pracowników na wszystkich szczeblach. O tym, jak firma inwestuje w pracowników, aby pracowało im się jeszcze lepiej mówi Jacek Głowacz, HR Manager w Röhlig Suus Logistics.

Bez nazwy-1

– W jaki sposób tworzy się przyjazne pracownikom miejsca pracy?
– Röhlig Suus Logistics zatrudnia obecnie 1400 pracowników w 25 oddziałach w Polsce i za granicą. W tak dużej organizacji prowadzenie efektywnej polityki HR oraz employer brandingu to nie lada wyzwanie. Jednak od zawsze bardzo ważna dla nas była kwestia samorozwoju pracowników. Dlatego prowadzimy rozbudowany program rozwojowy na wszystkich szczeblach. Świadomi, że relacje z pracownikami buduje się już od pierwszego kontaktu zapoczątkowaliśmy program „Zatrudnienie w 48h”. Kandydaci otrzymują informację zwrotną w dwie doby od nadesłanego zgłoszenia.
– Co wyróżnia pracę w Röhlig Suus Logistics?
– Jako operator logistyczny, świadczący usługi na całym świecie, dajemy pracownikom możliwość rozwoju i doświadczenia w globalnym łańcuchu dostaw. Podstawą naszej kultury organizacyjnej jest różnorodność. Chcemy, aby współpraca w zespole dawała satysfakcję osobom w różnym wieku, z różnym doświadczeniem. Do tego nawiązuje też hasło „Personality makes the difference”, które towarzyszy firmie już od 10 lat.
– Jak w tak dużej i zróżnicowanej organizacji wygląda polityka personalna wobec nowych pracowników?
– Ważne dla nas, jest aby każdy nowy pracownik nie tylko szybko wdrożył się w swoje zadania, ale także poczuł się u nas komfortowo. Staramy się osiągnąć to już od pierwszego dnia jego pracy. Każdemu nowozatrudnionemu oferujemy wsparcie mentora – bardziej doświadczonego pracownika, który pomaga mu poznać warunki pracy, specyfikę firmy, czy po prostu wspiera nową osobę w poruszaniu się po organizacji. Co istotne, taki proces jest korzystny dla obu stron. Przewodnik dzięki temu może sprawdzić się w nowej relacji i ocenić własny potencjał w tym zakresie. Nowy pracownik może natomiast liczyć na wsparcie „starszego brata”, które bywa nieocenione w nowym miejscu.
Dobrze rozwinięty system rekrutacji wewnętrznej daje możliwości na awans pionowy, jak i poziomy. Co ważne, każdy pracownik firmy ze stażem powyżej 1 roku ma nieograniczoną możliwość aplikowania wewnętrznego.
– Czy oferujecie jakieś benefity pozapłacowe?
– Oczywiście. Każdy nasz pracownik, niezależnie od stanowiska, ma możliwość nauki języka angielskiego. Lekcje są dofinansowane przez firmę w 50 proc. Do tego mamy pakiety medyczne, którymi obejmujemy wszystkich pracowników z opcją rozszerzenia świadczeń na bliskich. Oferujemy też kartę sportową, ubezpieczenie na życie czy dofinansowanie do wypoczynku. Ponadto organizujemy wyjazdy i spotkania integracyjne, konkursy z nagrodami, sprzęt AGD w konkurencyjnych cenach, karty paliwowe. Teraz do tych benefitów dołączyły również nasze biura zaprojektowane tak, by przyjemnie było w nich pracować z całą gamą udogodnień: owoce, zioła, leżanki itp.
– Jak w Röhlig Suus Logistics wygląda proces kształcenia kadry managerskiej?
– Kadra kierownicza oraz specjaliści to bardzo istotne zasoby naszej firmy. Dlatego oferujemy im szerokie możliwości doskonalenia się i rozwijania kompetencji. Ciekawym przykładem takich działań jest Program Rozwoju Przywództwa (PRP), który ma na celu wypracowanie i utrwalenie standardów zarządzania określonych w firmie. Z kolei Program Umiejętności Menedżerskich (PUM) jest skierowany do managerów z niższym stażem. W ramach cyklu warsztatów managerowie uczą się tego, jak skutecznie wspierać swoich pracowników oraz odpowiednio ich motywować.
Co istotne, wszystkie programy realizowane wewnątrz firmy mają charakter praktyczny.
– Czy prowadzicie programy skierowane do poszczególnych działów firmy?
– Zdecydowanie tak. Logistyka to zestaw naczyń połączonych, gdzie każdy z działów ma taki sam wpływ na działalność całej firmy. Staramy się jednak, aby wszystkie programy – niezależnie do kogo są kierowane – przyjmowały ciekawą i innowacyjną formę. Przykładem jest Akademia Managera Sprzedaży, w której zdecydowaliśmy się na wykorzystanie dramy jako narzędzia w procesie rozwoju kompetencji. Pracownicy wcielają się w różne role, stając się aktorami. Pomaga im to w lepszym zrozumieniu swoich reakcji w codziennym zarządzaniu zespołem. Nie tylko zwiększa się ich samoświadomość, ale także podnosi jakość współpracy wewnątrz organizacji. Oczywiście dysponujemy też szeroką bazą szkoleń. Wśród nich są kursy z umiejętności miękkich i twardych, a także z wiedzy produktowej. Każdy może znaleźć coś odpowiadającego jego potrzebom.

Może Ci się również spodoba