Bank Gospodarstwa Krajowego – idziemy w dobrym kierunku

Bez nazwy-1– Bank Gospodarstwa Krajowego otrzymał tytuł Solidnego Pracodawcy Roku. Jak skomentuje Pani ten fakt?
– Tytuł Solidnego Pracodawcy Roku to znak, że nadal idziemy w dobrym kierunku, tworząc rozwiązania HR dostosowane do potrzeb naszych pracowników. Nagroda jest szczególnie ważna, ponieważ niezależna kapituła doceniła nasze dobre praktyki.
Cieszymy się z tego wyróżnienia i obiecujemy dalej podejmować wyzwanie podwyższania standardów HR w banku.
– Przyjęta przez Państwa koncepcja prowadzonej w firmie polityki personalnej zdaje się sprawdzać bez zarzutu – na jakich założeniach i wartościach została oparta? Czy można tu jeszcze coś udoskonalić?
– BGK znajduje się obecnie w procesie dużej transformacji kulturowej. W ciągu minionego roku z powodzeniem wdrożyliśmy takie projekty jak: badanie opinii pracowniczej, wartościowanie stanowisk pracy, jak również system ocen pracowniczych.
Robimy to nie bez powodu. Liczne badania i własna praktyka pokazują, że na rynku wygrywają ci, którzy tak jak BGK, mają własne, nadrzędne wartości kształtujące kulturę organizacyjną. Firmy, których pracownicy tworzą wspólnotę opartą na podzielanych wartościach, mają znacznie większe szanse na trwały sukces – umożliwiają rozwój pracownikom, nadają sens biznesowi i pomagają przetrwać kryzysy.
Nie spoczywamy na laurach, obserwujemy nowe rozwiązania, potrzeby pracowników i organizacji, więc zawsze znajdujemy pola do udoskonalenia. Wyzwania nie są nam straszne.
– Jakie kompetencje preferuje BGK podczas doboru pracowników? Czy trudno jest znaleźć osoby, które odpowiadają Państwa oczekiwaniom?
– Poszukujemy pracowników, którzy nie boją się wyzwań. W swojej pracy powinni wykazywać się profesjonalizmem, działać w oparciu o wzajemny szacunek i zrozumienie oraz mieć pozytywne nastawienie do realizacji stawianych przed nimi celów.
Pamiętajmy, że misją naszego banku jest wspieranie wzrostu społeczno-gospodarczego Polski. Stawiamy na ludzi, dla których ta misja będzie ważna. Dla 80 proc. pracowników, którzy wzięli udział w Badaniu Opinii Pracowniczej w br., misja BGK ma znaczenie. To nie jest powszechne na rynku i pokazuje, jak wyjątkową jesteśmy organizacją.
– W jaki sposób podchodzą Państwo do rozwoju pracowników, na jakie obszary rozwoju kompetencji kładą Państwo szczególny nacisk?
– Mamy bogatą ofertę rozwojową dla osób na wszystkich poziomach stanowisk, począwszy od praktykanta, a skończywszy na członkach zarządu. Studenci i osoby rozpoczynające swoją karierę zawodową mogą dołączyć do Letniej Akademii BGK – atrakcyjnego programu praktyk, zawierającego pakiet szkoleń merytorycznych i ogólnorozwojowych. Eksperci i specjaliści w naszej organizacji mogą korzystać z kafeterii szkoleń miękkich oraz szkoleń specjalistycznych, nierzadko szytych na miarę.
Z kolei menedżerowie zaczynają swoją przygodę z zarządzaniem od ABC Menedżera, by profesjonalne szlify zdobywać na Akademii Przywództwa Maxwella czy Seminarium Leadershipu Grida.
– Firma konsekwentnie wyznacza sobie kolejne cele rozwojowe. Już teraz prowadzą Państwo kilka ambitnych projektów – jakie są zatem plany na najbliższy rok?
– Mamy świadomość strategicznego znaczenia BGK dla Polski i roli, jaką odgrywamy realizując Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Fundamentem naszej strategii biznesowej jest dalsze aktywne wspieranie rozwoju przedsiębiorczości oraz efektywnego wykorzystywania programów rozwojowych. Chcemy aktywnie wspierać rozwój przedsiębiorczości i lokalnych społeczności, budować partnerską współpracę biznesu, sektora publicznego i finansowego. No i oczywiście, chcemy być solidnym, coraz lepszym pracodawcą.

Może Ci się również spodoba