Kierunek: ludzie i technologie

Rozmowa ze Stacy Ligas, senior partner i CEO, KPMG w Polsce

– Czy KPMG jest dobrym pracodawcą?
– Moim zdaniem, bardzo dobrym. Jest wiele powodów, dla których warto rozpocząć swoją karierę właśnie w KPMG. Oferujemy konkurencyjne wynagrodzenia, dobry pakiet socjalny, nowoczesne biura, jasną ścieżkę kariery oraz szkolenia zawodowe na każdym poziomie. Przede wszystkim rozwijamy zawodowo. KPMG daje możliwość pracy zarówno dla wielkich globalnych korporacji, jak i mniejszych firm z sektora MŚP. Złożoność projektów i praca w międzynarodowym środowisku pozwalają zdobyć unikatowe doświadczenie zawodowe w stosunkowo krótkim czasie, który jest nieporównywalnie krótszy niż w innych branżach. Dbamy, aby nasi pracownicy zdobywali kwalifikacje zawodowe i ułatwiamy ten proces prowadząc szkolenia przygotowawcze do egzaminów, ale także uczymy się od siebie wzajemnie, bo struktura naszej firmy sprzyja dzieleniu się doświadczeniem i czerpaniu z praktycznej wiedzy starszych kolegów. Ktoś, kto dzisiaj zaczyna pracę w KPMG na jednym z niższych stanowisk, w przyszłości może dołączyć do ścisłego kierownictwa firmy. Moja kariera jest tego najlepszym przykładem. Zaczynałam pracę w KPMG na stanowisku juniorskim, a dzisiaj mam zaszczyt stać na czele firmy. Wielu naszych alumnów pozostaje w ścisłym kierownictwie największych spółek w kraju, a my jako firma jesteśmy dumni, że pierwsze szlify zawodowe otrzymali właśnie w KPMG.
Przyjmuje się, że w Polsce to pracownicy dyktują warunki zatrudnienia, bo mamy „rynek pracownika”. Jaka jest Pani opinia na ten temat?
– Rzeczywiście, patrząc na cały rynek, miejsc pracy jest więcej niż chętnych z odpowiednimi kwalifikacjami. Podejmujemy jednak wiele działań, aby nasza oferta była dostosowana nie tylko do zmieniających się oczekiwań kandydatów, ale także w pełni odpowiadała naszym obecnym pracownikom, którzy stanowią najlepszą wizytówkę i punkt odniesienia dla osób, które dopiero zaczynają pracę w KPMG. Dzięki temu od lat pozostajemy konkurencyjnym pracodawcą na rynku usług profesjonalnych. Wierzymy, że takie podejście do pracowników jest gwarancją rozwoju, a dla nas, jako firmy, daje możliwość pozyskania pracowników z takimi kwalifikacjami, których w danym momencie poszukujemy.
– Jeżeli nie posiadam doświadczenia zawodowego, czy mam szansę dostać pracę w KPMG?
– Oczywiście. Zapraszamy głównie do naszego Departamentu Audytu, nie tylko absolwentów studiów magisterskich, ale także studentów ostatnich lat i tych, którzy postanowili po ukończeniu studiów licencjackich zrobić sobie przerwę w nauce. Co roku przyjmujemy prawie 200 osób na praktyki, a najlepszym oferujemy umowę o pracę na czas nieokreślony. Nasze płatne praktyki są najlepszą formą zdobycia pierwszych szlifów zawodowych oraz zapoznania się z naszą firmą. Część osób, które po praktykach nie odnajdują się w roli audytora, pozostaje w firmie przenosząc się do innych departamentów, bo umiejętność analitycznego myślenia jest pożądana w każdej innej linii biznesowej KPMG, głównie w doradztwie biznesowym i departamencie Deal Advisory, ale także w podatkach, księgowości i kancelarii prawnej. W tych zespołach KPMG także jest miejsce dla młodych ludzi.
– Czy studenci powinni śledzić oferty pracy, czy można spotkać KPMG na uczelniach?
– Obie formy są dobre. Aktualne oferty pracy można na bieżąco śledzić na naszej stronie internetowej, ale KPMG także bardzo aktywnie działa na uczelniach ekonomicznych i politechnikach w całej Polsce. W zasadzie na każdej większej uczelni mamy swojego ambasadora wśród studentów, którego zadaniem jest m.in. informowanie o nowych ofertach pracy w KPMG. Prowadzimy także rekrutacje do kilku autorskich programów praktyk, w tym m.in. do wspomnianego już Departamentu Audytu pod nazwą World of Audit, do Departamentu Podatkowego konkurs Tax’n’You i do Departamentów Doradztwa Biznesowego program grantowy Ideas Loading. Współpracujemy też m.in. z AIESEC POLSKA oraz z ELSA POLAND, organizacjami studenckimi i biurami karier.
– A osoby z doświadczeniem zawodowym?
– Zawsze chętnie podejmujemy rozmowy z wykwalifikowanymi pracownikami, którzy chcieliby zmienić pracę. Rekrutujemy doświadczone osoby i tutaj ponownie odsyłam na naszą stronę internetową do zakładki „kariera”. W tym momencie dynamicznie rozwijamy Departamenty Doradztwa Biznesowego i posiadamy wiele ciekawych ofert pracy w tym m.in. dla informatyków i programistów zarówno tych zaraz po studiach, jak i doświadczonych specjalistów.
– Ile osób zatrudnia KPMG w Polsce?
– Prawie 2 000 w 7 biurach zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku,
Katowicach i Łodzi.
– Rozumiem, że w KPMG mieszają się różne generacje i pokolenia pracowników. Czy ciężko zarządza się środowiskiem międzypokoleniowym?
– Zgodnie z przyjętą klasyfikacją pokoleń na rynku pracy mamy w KPMG cały przekrój generacji, jednak nie prowadzimy polityki personalnej opartej na dywersyfikacji pokoleniowej. Chcemy tworzyć takie środowisko pracy, aby każdy bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie mógł w pełni rozwinąć swój potencjał. To dla nas bardzo ważne, aby zespoły były tworzone z osób, które uzupełniają się kompetencjami i aby mogły uczyć się od siebie wzajemnie. Pracownicy są dla nas bardzo ważni i dlatego mocno inwestujemy w ich rozwój oraz przyjazne środowisko pracy. Od stycznia br. przekształcamy się, koncentrując jeszcze mocniej na obszarze People&Culture, który stanowi jeden z kluczowych elementów w strukturze naszej organizacji. Przenosimy funkcję HR na kolejny poziom i przypisujemy nowe zadania podążając za światowymi trendami w zakresie budowania kultur organizacyjnych oraz zarządzania zasobami ludzkimi.Wszystko po to, aby wypracować jeszcze lepsze warunki sprzyjające rozwojowi.
– A Pani osobiście, z jakim pokoleniem się identyfikuje najbardziej?
– Ja jestem przedstawicielem generacji KPMG! Osoba z „Generacji KPMG” to osoba, która wie, że jej praca ma sens, wnosi konkretną wartość i daje poczucie samorealizacji oraz spełnienia. Jest niezależna, ambitna, chłonna wiedzy, świadoma siebie oraz swoich umiejętności i dokładnie wie dokąd zmierza zawodowo. Decyduje o tym, co wybiera zamiast biernie korzystać z tego, co dostaje, jest otwarta na dialog, nie boi się wyrażać własnego zdania i ma realny wpływ na otaczającą rzeczywistość. A ponadto podejmuje wyzwania, chce być dostrzegana, a nie przezroczysta dla otoczenia oraz ceni naturalność i autentyczność. Z drugiej strony potrafi umiejętnie kreować własny wizerunek zawodowy, a praca jest jej pasją.
– Dokąd zmierza KPMG jako firma?
– Dla nas, co mocno podkreślam w tym wywiadzie, bardzo ważni są ludzie, a drugi filar stanowią technologie. Aby właściwie zaspokoić potrzeby i oczekiwania naszych klientów, niezbędne są wysokie kwalifikacje zawodowe oraz doświadczenie biznesowe i branżowe, ale to technologie są w stanie ułatwić nam pracę oraz wnieść zauważalną zmianę jakościową. W audycie na poziomie globalnym został stworzony Audit Quality Transformation Program, w tym m.in. narzędzie KPMG Clara, które pozwoli na szybsze i jeszcze dokładniejsze analizy danych. W podatkach mocno rozwijamy Zespół TaxTech zajmujący się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, które pozwalają sprawniej wywiązywać się naszym klientom z obowiązków podatkowych i skutecznie redukować ryzyko. Z kolei w doradztwie biznesowym, wykorzystując najnowsze technologie, takie jak sztuczna inteligencja, zaawansowana analityka danych czy robotyzacja, kompleksowo pomagamy klientom w usprawnianiu procesów i transformacji cyfrowej ich przedsiębiorstw.
– Czyli ludzie i technologie pozostają w centrum zainteresowania KPMG?
– Chcemy być dla naszych klientów i partnerów biznesowych zaufanym doradcą i tzw. „first–choice/pierwszym wyborem”, kiedy myślą o firmie doradczo-audytorskiej. Najważniejsza jest dla nas jakość świadczonych usług oraz wartość dodana z naszej pracy. Te elementy postrzegamy jako kluczowe dla naszego rozwoju.

 

 

 

 

Może Ci się również spodoba