Troska o innych w rękach odpowiedzialnego gracza

Rozmowa z Zuzanną Piasecką, Dyrektor Departamentu HR. 

Bez nazwy-1

– Po raz kolejny otrzymujecie Państwo tytuł Solidnego Pracodawcy Roku. Co zmieniło się w firmie od otrzymania poprzedniej nagrody?
– Stale pracujemy nad poszerzeniem naszej oferty dla pracowników w różnych aspektach. Wprowadziliśmy np. program poleceń kandydatów do pracy, platformę do nauki języków obcych on-line czy też program well-being dotyczący ról, jakie pełnimy w życiu (np. warsztaty dla rodziców). Pracownicy mogą również spożywać świeże owoce w biurach i uczestniczyć w warsztatach dotyczących ergonomii w pracy. Świeżo upieczeni rodzice otrzymują od BGK pamiątkowe drobiazgi.
Z kolei w procesie rekrutacji na praktyki letnie w tym roku pomagała nam sztuczna inteligencja w postaci bota rekrutacyjnego oraz specjalnie zaprojektowana dla nas gra promująca inwestycje BGK na Mazowszu dostępna na specjalne gogle w technologii VR. Dodatkowo kandydaci mieli możliwość zetknąć się z narzędziem wideorozmowy, która wspierała nas w procesie selekcji.
– Zacznijmy może od wyjaśnienia – dlaczego warto być dobrym pracodawcą i co to w ogóle dla Państwa oznacza?
– Warto być dobrym pracodawcą, bo to procentuje. Robimy to, by pracownikom chciało się chcieć. I jak potwierdza wykonywane u nas co roku badanie opinii pracowniczej, 67 proc. pracowników BGK jest gotowych włożyć większy wysiłek w swoją pracę (to o 5 proc. więcej niż norma krajowa). Dla nas oznacza to przede wszystkim, że tworzymy przyjazne, stabilne miejsce pracy, a pracownika i jego potrzeby zawsze stawiamy na pierwszym miejscu.
– Jakie wyzwania stoją aktualnie przed pracodawcami biorąc pod uwagę to, że obecnie rynek pracy należy do pracowników?
– Są to z pewnością wyzwania dotyczące pozyskania najlepszych kandydatów z rynku, ale takich, którzy najlepiej pasują do kultury organizacyjnej firmy. Również wyzwaniem jest dostosowanie oferty socjalnej dla osób z różnych pokoleń, czyli zarówno tych dopiero wchodzących na rynek pracy, jak i tych, którzy już te parę lat doświadczenia mają za sobą.
– Kogo poszukuje Bank Gospodarstwa Krajowego? Do jakich kandydatów kierują Państwo swoją ofertę i jakimi argumentami ich przyciągają?
– Poszukujemy zarówno osób młodych, chcących rozpocząć swoją karierę w bankowości i do nich kierujemy nasz program Praktyki do Kwadratu, jak i osób z doświadczeniem zawodowym, których zapraszamy do aplikowania na nasze stanowiska etatowe. Przyciągamy na pewno swoją unikalnością, jesteśmy jedynym bankiem w Polsce, który wspiera rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Dlatego nasi pracownicy mają niepowtarzalną okazję uczestniczyć w projektach, które realnie przyczyniają się do polepszenia naszej jakości życia. Oprócz tego mamy szeroką ofertę socjalną, to między innymi system premiowy uzależniony od oceny pracy, prywatna opieka medyczna, karta sportowa, ubezpieczenie na życie i pakiet emerytalny. Mamy też elastyczny czas pracy oraz możemy pracować zdalnie.  Oferujemy też szeroki pakiet szkoleń, dofinansowania do studiów podyplomowych i kursów językowych.
– Jak zatem będzie wyglądać najbliższy rok dla Państwa firmy?
– To dla nas kolejny rok ciekawych wyzwań. W dalszym ciągu kontynuujemy proces transformacji kulturowej BGK, a co za tym idzie między innymi poszerzamy naszą ofertę dla pracowników, w tym program well-beingowy. W obszarze rozwoju budujemy program mentoringowy, dzięki któremu nawzajem się od siebie uczymy. Rozwijamy też nowoczesne rozwiązania w procesie rekrutacji, to kontynuacja naszych działań z tego roku. Będziemy rozbudowywać chatbota rekrutacyjnego, pracujemy też nad nową odsłoną Letniej Akademii BGK.

Może Ci się również spodoba