O wartościach i ludziach, czyli o najtrwalszym fundamencie firmy

 

W znanym na całym świecie filmie reklamowym Steve Jobs powiedział: „Wiele rzeczy się zmieniło. Ale w wartości – podstawowe wartości – nie należy ingerować”. O tym, jak słuszny był w swoim przekonaniu twórca jednej z najbardziej znanych marek świata, świadczy nie tylko logika, ale przede wszystkim statystyki – okazuje się bowiem, że firmy, które wypracowały swój system wartości i na nim trwale oparły strategię zarządzania, są firmami odnoszącymi przez lata ogromne sukcesy. Dlaczego tak się dzieje? O tym na naszym własnym rynku możemy się przekonać przyglądając się firmie Tikkurila Polska S.A., która po raz kolejny otrzymała tytuł Solidnego Pracodawcy Roku.

2

Działająca w Polsce od kilkunastu lat Tikkurila to firma, która ma blisko 160 lat doświadczenia i skandynawskie korzenie, szczególnie pozytywnie kojarzone przez polski rynek pracy. Z niewielkiej prasy olejowej w Finlandii przekształciła się w jedną z największych firm produkujących farby w Europie Wschodniej i Północnej. Wiarygodność, innowacyjność i profesjonalizm to wartości, które znajdują odzwierciedlenie we wszystkich działaniach firmy. I to właśnie w tym wypracowanym kanonie zdaje się tkwić sekret siły i rosnącej liczby sukcesów na koncie firmy.
Tikkurila Polska, choć zatrudnia obecnie ponad pół tysiąca pracowników, nie jest postrzegana jako typowa korporacja, która zwykle kojarzona jest dość pejoratywnie z uwagi na oderwanie od człowieka. Tikkurila jest firmą mocno – odważymy się użyć tego określenia – przywiązaną do ludzi. Firma przyjęła system zarządzania poprzez wartości i mimo upływu lat nie traci z pola widzenia swoich pracowników. Remigiusz Skąpski, Prezes Zarządu Tikkurila Polska, podkreśla, że jest to szczególnie istotne w dobie tzw. rynku pracownika: – Pracodawca nie może postrzegać pracownika tylko przez pryzmat rąk do pracy. Odpowiedni pracownik to taki, który buduje firmę nie tylko przez generowanie obrotu, ale także poprzez szereg innych, mniej namacalnych aspektów, które składają się na szeroko rozumianą kulturę firmy. Ważne jest, czy za firmą stoją jakieś wartości, które nie są tylko sloganami, pustymi słowami. Dobry pracownik nie tylko utożsamia się z wartościami firmy, ale też sam te wartości współtworzy. I my w to mocno wierzymy.
Nieprzypadkowo w gronie przedsiębiorstw będących wieloletnimi liderami w swojej branży znajdują się firmy kierowane w oparciu o wartości. Choć nieustannie zmienia się otoczenie, a rynek wymaga nie tylko dostosowywania się, ale wręcz inicjowania pewnych zmian, pozostają obszary, w których niezmienność stanowi sekret powodzenia. Według badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch dekad, to właśnie stały system wartości przedsiębiorstwa sprawia, że osoby zatrudnione w firmie dają z siebie wszystko. Tikkurila
Polska jest tego wyjątkowym przykładem.
– Na początku roku, wspólnie z pracownikami, podeszliśmy do odświeżenia wartości – nie by je zmienić, ale by sprawdzić, czy jeszcze się z tymi wartościami naprawdę utożsamiamy, czy są na tyle uniwersalne i ponadczasowe, że wciąż są do zastosowania, oraz żeby zbadać, jak rozumiemy te wartości dzisiaj. Okazało się, że wartości pozostały – jesteśmy profesjonalni, innowacyjni, wiarygodni, ale już z nieco szerszej perspektywy patrzymy na to, co one dla nas znaczą. Dawniej bycie profesjonalnym oznaczało głównie terminowość i jakość – i nadal tak jest, ale dziś bycie profesjonalnym oznacza także, że chcemy dbać o środowisko, o zdrowie pracowników, konsumentów, malarzy – profesjonalizm ewoluował w naszym rozumieniu – mówi Remigiusz Skąpski.
– Innowacyjność z kolei nie może ograniczać się do nowych technologii i kreatywności – to musi być spójna postawa, która dotyczy każdego aspektu naszego działania, również wewnątrz firmy. Dlatego tak mocno otwieramy się na feedback od pracowników. Choć w polskiej kulturze pracy wciąż obecne są hamulce przed mówieniem o odczuciach i wzajemnych oczekiwaniach, mocno pracujemy nad tym, by taką otwartość rozbudzać. Podejście do odświeżenia wartości było jednym z kroków w tym kierunku – dodaje.
Obserwując dynamikę rozwoju firmy, a także jej wysoką świadomość rynku i otwartość na wyzwania zmieniającego się bardzo szybko świata, sami dostrzegamy wartość, która z naszego punktu widzenia już żyje w kanonie Tikkurila Polska. Choć nie wymieniana przez firmę, to wyraźnie obecna – pasja.

Może Ci się również spodoba