Napędzają nas ludzie

Neapco Europe Sp. z o.o to przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem, produkcją półosi napędowych oraz innych komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego. Bazując na zaangażowaniu, pasji i innowacyjności pracowników, realizuje oczekiwania wymagających klientów, producentów wiodących marek samochodów osobowych i dostawczych.

Z Edmundem Majtyką – dyrektorem zakładu (Plant Managerem) Neapco Europe Sp. z o.o. w Praszcze – rozmawia Tina Dej

neapco– Gratuluję, firma Neapco po raz kolejny znalazła się w zaszczytnym gronie solidnych pracodawców. Co zmieniło się w ostatnim czasie w kwestii funkcjonowania Państwa przedsiębiorstwa?
– Ostatnie 3 lata, bo tyle upłynęło od czasu, kiedy mieliśmy przyjemność być laureatem w konkursie Solidny Pracodawca, to czas bardzo intensywnych zmian w naszym przedsiębiorstwie. Dzięki zaufaniu naszych klientów, zbudowanemu na solidnych fundamentach, jakości naszych produktów i niezawodności, pozyskaliśmy nowe kontrakty, które obecnie są realizowane. Pracują kolejne linie obróbki mechanicznej komponentów oraz oczywiście montażu półosi napędowych, które są naszym sztandarowym produktem. Te nowe instalacje wymagały rekonfiguracji większości linii produkcyjnych, co stworzyło doskonałą okazję do wprowadzenia kolejnych usprawnień.
– Czym możecie Państwo zachęcić potencjalnych pracowników?
– Zmiany, które wprowadzamy, oraz sukcesy naszej firmy są dziełem naszych pracowników, zespołu ludzi, który udało nam się zwiększyć o ponad 20% w ciągu ostatnich trzech lat. Budujemy długotrwałe i partnerskie relacje z naszymi pracownikami, których zdecydowana większość pozostaje z nami na lata. Partnerskie relacje, oparte na efektywnej i szczerej informacji zwrotnej, jaką dajemy naszym współpracownikom, motywują do aktywności i kreatywności. Ważnym czynnikiem sprzyjającym zadowoleniu pracowników są bezpieczne warunki pracy, dobrej jakości wyposażenie ochronne oraz efektywne szkolenia. W bezpieczeństwie pracy nie ma miejsca na kompromisy.
„Po pierwsze bezpieczeństwo” to podejście jest u nas w pełni realizowane. Nie bez znaczenia pozostaje też możliwość współudziału pracowników w planowaniu i realizacji zmian, co w przypadku naszej firmy jest możliwe m.in. dzięki zmodyfikowanemu programowi sugestii pracowniczych KAIZEN. W ciągu 18. miesięcy pracownicy zaproponowali ponad 1.500 pomysłów usprawniających procesy produkcyjne czy warunki pracy. Wszystko, co robimy jest przesiąknięte duchem Lean Manufacturing, który jest częścią DNA przedsiębiorstw w branży Automotive.
– Czy wspierają Państwo indywidualne potrzeby rozwojowe pracowników? Jeśli tak, to w jaki sposób?
– Pracownicy są kluczowym czynnikiem naszej przewagi konkurencyjnej, dlatego staramy się zapewnić możliwie najlepsze warunki pracy oraz rozwoju kariery
zawodowej.
Oprócz szkoleń specjalistycznych, które dla nich organizujemy, współfinansujemy studia wyższe oraz podyplomowe. Procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i kierownicze skupiają się przede wszystkim na kandydatach wewnętrznych, którym umożliwiamy rozwój kariery zawodowej w firmie. Nie bez znaczenia jest też dla nas zdrowie pracowników; zachęcamy ich do aktywności sportowych, organizując liczne wydarzenia sportowe, takie jak: turnieje piłkarskie, rajdy rowerowe, zawody pływackie, wędkarskie i strzeleckie.
– Plany na przyszłość…
– W tym roku świętowaliśmy 60-lecie produkcji motoryzacyjnej w naszym zakładzie i choć w tym czasie firma kilka razy zmieniła nazwę i zmodyfikowano profil produkcji, dziś konkurujemy na globalnym rynku z dostawcami z całego świata. Myśląc o przyszłości, zabiegamy o nowe kontrakty na bardzo dynamicznym rynku Automotive, który zresztą stoi u progu kolejnej rewolucji technologicznej związanej z napędami hybrydowymi i elektrycznymi. W tym segmencie jesteśmy już obecni, chociaż jest on mało przewidywalny.
Kolejnym nowym wyzwaniem są zmiany na rynku pracy, które będą wymagać jeszcze większej koncentracji na pozyskaniu i utrzymaniu naszego kluczowego zasobu, tj. pracowników. Jestem przekonany, że kolejne lata będą równie udane jak ostatnie, a pracownicy będą wybierać nas jako solidnego i godnego zaufania pracodawcę.
– Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

Może Ci się również spodoba