KiK: Swój sukces zawdzięczamy klientom

KiK to jedna z największych na światowym rynku sieci sklepów z odzieżą i domowymi tekstyliami. Oferta opiera się na modnych produktach w przystępnych cenach. Celem, który przyświeca firmie, jest połączenie bogatego asortymentu z wysoką jakością jego wykonania. Konsumenci docenili politykę marki, przyznając jej Laur Klienta!

Rozmowa z Mariuszem Kulikiem, dyrektorem generalnym sieci KiK

kik– Gratulujemy firmie KiK! Co oznacza dla Państwa zdobycie tytułu Lauru Klienta?
– Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Od początku naszej działalności klienci są dla nas priorytetem, wszystkie działania, jakich się podejmujemy, kierujemy w ich stronę. Tym samym jesteśmy dumni, że nasze starania zostały docenione w tak wyjątkowy sposób. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Laur Klienta jest również zobowiązaniem, obietnicą, że nie zboczymy z obranego kursu – tworzenia asortymentu najwyższej jakości, zgodnie z hasłem „korzystnie, modnie, z pomysłem”.
– Może Pan zatem powiedzieć coś więcej o założeniach i wartościach, na jakich opierają Państwo politykę swojej firmy?
– Od początku istnienia sieci w Polsce, trzymamy się jasno określonych zasad, tych samych, które obowiązują w sklepach KiK na całym świecie – m.in. na terenie Niemiec, Austrii, Holandii, Czech, Słowenii, Słowacji, Chorwacji i na Węgrzech. Nasza sieć oferuje modne produkty zrobione z wysokiej jakości materiałów, a wszystko to w korzystnych cenach. Zależy nam na tym, aby asortyment był bogaty, a jednocześnie sprawdzony. Liczy się dla nas zadowolenie klientów, a wiemy, że właśnie takich sklepów potrzebują. Laur Konsumenta jest tego dodatkowym potwierdzeniem. Cieszymy się, że udaje nam się udowadniać, że moda nie musi być droga.
– Sieć KiK jest bardzo imponująca. Mogą się Państwo pochwalić liczbą ponad 3,2 tys. sklepów na terenie Europy. W Polsce jest ich obecnie 128 i w bardzo szybkim tempie pojawiają się nowe. Jaka jest polityka ekspansji sieci w Polsce?
– Stawiamy na dynamiczny rozwój. Chcemy być blisko fanów naszej marki, odpowiadać na ich potrzeby. Cały czas otrzymujemy informacje, gdzie sklepy są najbardziej wyczekiwane. To właśnie dla klientów chcemy być obecni w całej Polsce. Naszym planem na 2016 rok jest osiągnięcie liczby 150 lokalizacji w kraju.
– Podkreślają Państwo, że głos klientów jest dla Państwa bardzo ważny. Jak widać, oni sami to odczuwają i doceniają takie firmy. W jaki sposób to robicie?
– Głównie działamy na dwóch płaszczyznach – po pierwsze podejmujemy się projektów prospołecznych, skierowanych bezpośrednio do naszych klientów. Jedną z akcji, którą możemy się poszczycić było „Z pasji do piłki”, podczas której w ciągu dwóch lat przekazaliśmy bezpłatnie kompletne stroje sportowe dla ponad 150 drużyn z całej Polski. Inną, wciąż trwającą, jest plebiscyt „Kobieta Roku”. To innowacyjny projekt zrywający z dotychczasowym charakterem konkursów skierowanych do płci pięknej. Skupia się przede wszystkim na osiągnięciach i pasjach kandydatek, a nie ich wyglądzie. Drugim sposobem budowania więzi z klientami, który jest dla nas niezmiernie istotny, to media społecznościowe, takie jak Facebook i blog. Pozwalają nam na realny, bezpośredni kontakt. Możemy szybko informować o aktualnych kolekcjach, promocjach, jak również poznawać indywidualne opinie naszych klientów i na nie odpowiadać.
– Tak zindywidualizowane podejście do klienta w tak dużej sieci jest czymś, co zdecydowanie Państwa wyróżnia.
– W biznesie jak w życiu – najważniejsi są ludzie. Staramy się kreować pozytywny wizerunek marki nie tylko wśród konsumentów, lecz także kontrahentów na wszystkich szczeblach relacji biznesowych. Sukces jest możliwy do osiągnięcia tylko dzięki pracy zespołowej. Zwieńczeniem naszych starań jest Laur Klienta.

Może Ci się również spodoba