Przekazujemy dzieciom naszą pasję do majsterkowania

Pracownicy Castorama Polska uczą dzieci samodzielności i kreatywności, dzięki którym najmłodsi mogą zmieniać swoje otoczenie na lepsze. Udaje się to podczas warsztatów Majsterkowo, które spółka stale organizuje w swoich sklepach od 2012 roku. Dotychczas wzięło w nich udział już ponad 80 000 uczestników. Jednym z kluczowych celów w zakresie inicjatyw społecznych dla Castorama Polska jest rozpowszechnianie swojej wiedzy i pasji do majsterkowania. Działania w tym kierunku są sposobem na wspieranie społeczności lokalnych w poprawie ich otoczenia oraz polepszenia jakości codziennego życia. Podczas bezpłatnych warsztatów Majsterkowo wartości te są przekazywane dzieciom. Są to zajęcia skierowane do uczniów szkół podstawowych w wieku od 6-12 lat, prowadzone pod czujnym okiem pracowników Castoramy i nauczycieli.

3

Pobudzenie ciekawości i chęci do działania

Zajęcia Majsterkowo od ponad trzech lat odbywają się w sklepach Castorama w całej Polsce. Każdy z warsztatów składa się z dwóch części: teoretyczno-edukacyjnej oraz praktycznej. Na początek dzieci otrzymują szereg ciekawych, inspirujących informacji, a następnie przechodzą do działania – uczą się m.in. sadzić rośliny, projektują i budują drewniane konstrukcje, malują na szkle, czy dekorują doniczki. Celem zajęć jest edukacja młodego pokolenia w zakresie wykorzystywania umiejętności manualnych, używania podstawowych narzędzi i praktycznego zastosowania wiedzy teoretycznej. Podczas zajęć rozwija się również wiedzę z zakresu ekologii m.in. poprzez pokazywanie możliwości nadania drugiego życia starym lub zużytym produktom, skrawkom materiałów i stworzenia z nich nowych przedmiotów – zarówno ozdób, jak i rzeczy codziennego użytku. Dzięki uczestnictwu w Majsterkowie dzieci uczą się samodzielności i mają okazję przekonać się, jak wiele satysfakcji może im sprawić ich własna praca. Odkrywają również, że mają duży wpływ na wygląd ich najbliższego otoczenia i jakość swojego życia. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymuje specjalny dyplom, potwierdzający jego udział w zajęciach.

Majsterkowanie bez barier

W warsztatach Majsterkowo mogą brać udział wszystkie dzieci w określonym wieku, w tym również młodzież o różnym stopniu niepełnosprawności. Castorama organizuje zajęcia m.in. z myślą o wychowankach szkół specjalnych. Są one dostosowywane do potrzeb i możliwości dzieci niewidzących i niesłyszących. Przykładowo w sklepie w Opolu dla takich właśnie grup stworzono specjalny program warsztatów połączony z elementami integracji sensorycznej. Atrakcje przygotowane dla małych majsterkowiczów oddziałują na ich zmysły, pozwalając poznawać kolory, zapachy, odgłosy, a także kształty i faktury materiałów.

W świątecznym nastroju

Castorama Polska organizuje również kilka razy w roku otwarte warsztaty Majsterkowo, w których wziąć mogą udział wszystkie dzieci, które danego dnia pojawią się w sklepie. Do tradycji firmy weszły już takie wydarzenia jak np. Majsterkowy Dzień Dziecka. W tym roku, 5 grudnia, spółka zaprosiła również dzieci oraz ich rodziców do wzięcia udziału w Majsterkowych Mikołajkach. Zadaniem uczestników zajęć było własnoręczne stworzenie kartki świątecznej z materiałów dostępnych w Castoramie – tektury, sznurka, kolorowej mozaiki i tapet. Każde dziecko dostawało upominek, a najbardziej kreatywni – atrakcyjne nagrody. Można było również, wraz z rodzicami, zaprojektować własne, niepowtarzalne choinkowe ozdoby. Dzięki tej akcji, która spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem klientów, po raz kolejny idea warsztatów Majsterkowo dotarła do szerszego grona odbiorców i pozwoliła rodzicom oraz ich pociechom aktywnie spędzić wspólnie czas wolny i poczuć atmosferę zbliżających sie świąt.

Dzięki zaangażowaniu pracowników

W przypadku Majsterkowa, tak jak i pozostałych inicjatyw z zakresu odpowiedzialności społecznej spółki Castorama Polska, fundamentem są pracownicy, którzy dobrowolnie biorą udział w zajęciach z dziećmi. Rolą pracodawcy jest w tym wypadku stworzenie okoliczności zachęcających zespół do zaangażowania w podejmowane wspólnie działania i przygotowanie warunków niezbędnych do realizacji projektu – w przypadku Majsterkowa m.in. programu zajęć, materiałów edukacyjnych, właściwej przestrzeni w sklepach oraz narzędzi. Dla pracowników, którzy uczestniczą w warsztatach udział w nich niesie ze sobą wiele satysfakcji i jest często powodem do dumy. Niejednokrotnie podkreślają, że Majsterkowo nadaje ich codziennej pracy dodatkowego znaczenia.

 

Może Ci się również spodoba